Parapähkinä, Luomu 500g
19,95 € Original price was: 19,95 €.10,09 €Current price is: 10,09 €.
20,18 €/kg
Varastossa

Toimitusaika arviolta: 1–3 arkipäivää

100 % kotimainen verkkokauppa vuodesta 2010

Ilmainen & nopea toimitus yli 59 € tilauksiin

Toimituskulut alk. 4,90 €, nouto 0 €

Seleenirikas parapähkinä
Parapähkinä on miedon aromaattinen, herkullinen ja täyteläinen pähkinä. Se on tunnettu sen korkean seleenipitoisuuden vuoksi, mikä tekee siitä yhden luonnon parhaista seleenin lähteistä – jo muutama pähkinä päivässä riittää turvaamaan seleenin tarpeellisen saannin. Se on myös hyvä magnesiumin, proteiinin, kaliumin ja kalsiumin lähde.
Parapähkinät sopivat monenlaiseen ruoanlaittoon ja leivontaan, sekä naposteltavaksi sellaisenaan. Voit valmistaa niistä pähkinämaitoa ja käyttää niitä myös osana myslejä, eväs- ja herkkusekoituksia sekä sellaisenaan esimerkiksi puurojen ja salaattien joukossa.
Suosittelemme liottamaan pähkinöitä vähintään neljän tunnin ajan huoneenlämpöisessä vedessä ennen nauttimista sillä se tekee niistä helpommin sulavia ja mineraaleista sekä kivennäisaineista paremmin imeytyviä.
Pakattu tehtaassa, jossa käsitellään gluteenitonta kauraa, pähkinöitä (cashew-, para-, pekaani-, macadamia-, hassel- ja saksanpähkinöitä) mantelia, seesaminsiemeniä ja maitoproteiinia.Bolivia/Bolivien |
Luomu parapähkinä / Ekologisk paranöt |
Energia/Energi: 2803kJ/670kcal Rasva/Fett: 66g -josta tyydyttyneet/varav mättat fett: 13g Hiilihydraatit/Kolhydrater: 2,6g -joista sokereita/varav sockerarter: 0g Ravintokuitu/Kostfiber: 7,5g Proteiini/Protein: 14g Suola/Salt: 0g Seleeni/Selen: 1917ug/ 349%* * = Päivittäisestä saantisuosituksesta./Av dagligt referensintag |
500 g |
Alhaisin30 päivän hinta 10,09 € |
11 arviota tuotteelle Parapähkinä, Luomu 500g
Lisää arvio Peruuta vastaus
Brand
Foodin
Foodin – Luomutuotteita kotimaiselta perheyritykseltä
Foodin on kotimainen perheyritys, joka valmistaa ja maahantuo luomuelintarvikkeita ja luonnontuotteita. Tuotteiden perusta on yksinkertainen; niiden on tehtävä hyvää käyttäjälle, viljelijälle ja ympäristölle. Foodinin missio kuuluukin: ”Parempaa ruokaa paremmalle huomiselle”. Tehdään tänään valintoja, jotka tekevät huomisesta paremman.

Foodin haluaa tuoda jokaisen suomalaisen saataville maapallomme parhaat antimet. Se tarkoittaa niin villimustikkaa kotimaamme puhtaista metsistä kuin luomutuotettua alkuperäiskaakaota Amazonialtakin. Ympäristön kannalta luonnonmukaisesti tuotettu tai villinä kasvanut ruoka on aina parempi valinta.
Foodinille itse tekeminen on aina ollut kunnia-asia ja tuotteiden laadun takana on heidän oma tuontato, reseptiikka ja tarkoin valitut raaka-aineet. Foodinin tehtaalla tuotteiden valmistuksessa käytämme vain ympäristöystävällistä aurinkoenergiaa.
Tutustu myös
Kasvi- ja yrttivalmisteet
Ketogeeninen
Maitohappobakteerit
Bioteekki
Bioteekki
Muut kuin Foodin
Bioteekki
A-vitamiini
Kivennäisaineet
Bioteekki
Kollageenit
Ketogeeninen
C-vitamiini
Gluteeniton
Energiajuomat
Hunajatuotteet
D-vitamiini
Kollageenit
Bioteekki
A-vitamiini
Gluteeniton
Kasvi- ja yrttivalmisteet
Muut kuin Foodin
C-vitamiini
Bioteekki
Maitohappobakteerit
Muut kuin Foodin
Ketogeeninen
Hunajatuotteet
Maitohappobakteerit
Hunajatuotteet
B-vitamiinit
Gluteeniton
Kivennäisaineet
Bioteekki
Elektrolyytit & ketogeeniset
Gluteeniton
Muut kuin Foodin

INSPIROIDU TUOTTEISTAMME JA TILAA UUTISKIRJE
Kuulet uutuuksista ja tarjouksistamme ensimmäisten joukossa!
Reino Hakala (varmistettu kirjoittaja) –
Parapähkinä on Macademiapähkinän rinnalla suosikkipähkinäni, niin maultaan kuin ravintoarvoiltaankin.
Käytän sitä kuitenkin vähemmän kuin haluaisin, sen korkean seleenipitoisuuden vuoksi, joka niin hyvä immuunipuolustukseen kuin onkin, liiallisesti nautittuna voi olla vahingollinen. Toinen vastaavanlainen syy syömisen rajoittamiseen on sen korkea ineolihappoarvo.
Käytän sitä pähkinä-vihannes-avocado-oliiviöljykimaran tekoon oman reseptini mukaan. Tulos on erittäin herkullinen ja ravintoarvoiltaan korkeanlaatuinen, että antaa aamupalana puhtia koko päivälle.
Noudatan sairautta ennaltaehkäisevää ruokavaliota, eikä minun ole tarvinnut kärsiä viustumisista viime kuuden vuoden aikana.
Eila H (varmistettu kirjoittaja) –
Mukava smoothiessa!
Niina T (varmistettu kirjoittaja) –
Hyvän makuiset Parapähkinät
Petteri M (varmistettu kirjoittaja) –
Lempparipähkinöitäni, parhaasta paikasta, luomuna!