Pirteän värinen punainen kvinoa
Punainen kvinoa on eettisesti ja reilun kaupan mukaisesti viljelty Perun Andeilla. Punaisen kvinoan maku on hieman pähkinäisempi kuin valkoisen kvinoan.
Kvinoa on pinaatille ja punajuurelle sukua oleva gluteeniton yrtti, jota on viljelty Andeilla jo viiden tuhannen vuoden ajan. Kvinoa, tai quinoa, on Etelä-Amerikassa yksi keittiön perusraaka-aineista.
Kvinoa sisältää paljon ravintokuitua, fosforia, rautaa ja magnesiumia. Siinä on myös huomattavasti enemmän proteiinia kuin muissa viljakasveissa.
Kvinoaa käytetään riisin ja couscousin tapaan, siementen keittoaika on n. 15 minuuttia. Kvinoa on erityisen herkullista ja ravitsevaa salaatissa, puurona tai lisukkeena. Se soveltuu oivallisesti myös idättämiseen, tuorepuuroihin ja muihin raakaruokaherkkuihin.
Pakattu tehtaassa, jossa käsitellään pähkinöitä (cashew-, para-, pekaani-, pistaasi-, macadamia-, hassel- ja saksanpähkinöitä) mantelia, seesaminsiemeniä ja heraproteiinia (maidosta).
Pirkko K (varmistettu kirjoittaja) –
Hyvät
Niina K (varmistettu kirjoittaja) –
Lisään kasvissosekeittooni tätä 🙂
Naomi F (varmistettu kirjoittaja) –
Tein salaattia ja se antoi kivan värin. Maku oli myös mielestäni maukkaampaa kuin tavallinen kvinoa.
Ainoa iso miinus tuotteelle on ne kivet. Niitä oli yllättävän paljon pussissani. Ne tuntui todella ikävältä kun söi
Mutta kaikesta huolimatta toinen pussi menossa 🙂
Tuula (varmistettu kirjoittaja) –
Hieman tummempi kvinoa, maku on todella pehmeä ja pähkinäinen kuten luvattiinkin. Tilaan uudelleen. Tällä korvaan riisin ja on terveellisempää.